Les je zaradi svoje nosilnosti in teže zelo uporaben za izdelavo ostrešja. Najbolj primerne vrste lesa so tiste, ki daljše obdobje obdržijo svoje fizikalne lastnosti, saj naj bi ostrešje stalo desetletja. Najpogosteje uporabljen je smrekov les, večinoma masivni, v primeru, da je ostrešje vidno, pa je lahko tudi lepljeni.
Leseno ostrešje je nosilno ogrodje strehe, katerega naloga je zagotoviti odpornost na vse obremenitve, ki delujejo na ostrešje. Zaradi obremenitve je v prvi fazi pomembno projektiranje ostrešja in njegova obremenitev na nosilno konstrukcijo ter izbor materiala, v drugi fazi pa izbira in pravilna vgradnja lesa za ostrešje.
Več o lesu za podstrešje in pomembnih lastnostih preberite tukaj.
Les za ostrešje se običajno izbere glede na njegovo trdnost, trajnost in sposobnost vzdrževanja konstrukcijskih obremenitev. Uporaba lesa za ostrešje je pogosta zaradi svoje razpoložljivosti, enostavne obdelave in okoljske trajnosti. Tukaj je nekaj lastnosti, ki jih je treba upoštevati pri izbiri lesa za ostrešje:
Pogosto uporabljeni les za ostrešje vključuje smrekovino, bor, macesen, hrast in druge vrste lesa, odvisno od razpoložljivosti in regionalnih preferenc. Izbor lesa za podstrešje je odvisen od specifičnih zahtev projekta, finančnih omejitev in želenega videza končnega izdelka.